Nezištná pomoc druhým (jak na to) – První tip = Dobrý Anděl

Čím jsem starší, tím intenzivněji se mění mé priority a seznam věcí/činností, které mě dělají šťastného a naplňují mě.

Zatímco před 10 lety jsem viděl svůj cíl v tom mít co nejvíce klientů, nahromadit co nejvíce peněz, koupit si co nejlepší fáro a mít pořádný barák, dnes mám priority položené již trošku jinde (asi zkrátka klasický vývoj lidské osobnosti?). Co ale zajímavé je, že čím jsem starší, tím více na sobě pozoruji a pociťuji touhu pomáhat nějakým způsobem druhým (tedy zejména těm kteří to skutečně potřebují), když nějakou takovou pomoc poskytnu vyvolává to ve mě uspokojení a pocity, které mi nedokáže vyvolat žádná jiná věc/činnost.


Těmi kdo (podle mě) pomoc skutečně potřebují, myslím například:

  • postižené děti s vrozenou vadou/nemocí, kterým náš stát není schopný financovat potřebnou léčbu, či pomůcky nutné pro každodenní péči a život (Dobrý Anděl, Srdce dětem),
  • bezdomovce, kteří nemají (zejména v těchto mrazech) kam ulehnout a co jíst (Armáda spásy),
  • děti z třetího světa jenž nemají co jíst / pít (Unicef),
  • útulky pro psi a kočky bez domova (lokální pomoc).

+ další, které budu rozebírat později


Mluvil jsem o tom již v rozhovoru pro jenfit, kde sem zmiňoval, že právě nezištná pomoc těm, kteří to potřebují, je potřeba k naplněnému a šťastnému životu. O tom samém ve své knize Konec prokrastinace píše i Petr Ludwig, kdy pomoc druhým „zaštiťuje“ za takzvané EGO 2.0. Mluví o tom také světoznámí kulturista a motivátor Arnold Schwarzenegger, který ve svých „šesti pravidlech úspěchu“ uvádí jako důležitý bod DÁVEJTE NAZPĚT (vraťte něco své komunitě, blízkým nebo těm co to potřebují. Nabídněte svou pomoc začátečníkům nebo se zapojte do pomoci druhým).


V tomto menším „seriálu“ tipů jak pomoci druhým, budu rozebírat jednotlivé možnosti, které nejsou ani časově, ani finančně tolik náročné a přesto mohou mnoho potřebným doslova zachránit život.

První tip – Dobrý Anděl – pomoc postiženým dětem

dobr-andl-logo-kopie-958

Chcete přesně vědět na co přispíváte a komu pomáháte? Pak pro Vás bude Dobrý Anděl ideální příležitost jak příspěvek realizovat.

Webové stránky organizace – https://www.dobryandel.cz/ (zde najdete veškeré info o nadaci, komu pomáhá, jak je financována atp.).

Komu pomáhá – postiženým dětem a rodinám, dětem s vrozenou vadou / nemocí.

Dobrý anděl má vlastní mobilní aplikaci (jak pro iOS, tak Android), kde můžete nastavit jak jednorázové, tak pravidelné platby, které chcete přispívat (částka příspěvku je samozřejmě libovolná). Velká výhoda je v tom, že se prakticky o nic nestaráte a nestojí Vás to žádný čas navíc. Zkrátka jen vložíte svou kartu do aplikace a pak jednorázově přispíváte, kdy budete mít „chuť“ anebo (za mě asi ideální případ) nastavíte trvalou platbu skrze aplikaci, kdy se bude automaticky posílat (Vámi určená) částka jednou za měsíc na konto Dobrého Anděla.

Každý měsíc pak lze v aplikaci perfektně dohledat komu jste konkrétně Vašim příspěvkem pomohli (jaký má dotyčný problém a na co přesně bude příspěvek putovat) navíc Vám dotyčný kterému jste příspěvek poslali, zašle krátké poděkování, které dokáže i pořádného tvrďáka chytnout za srdce (viz. screen níže)

Já osobně přispívám na Dobrého Anděla od října 2015 – 500kč / měsíc a plánuji v tomto roce částku navýšit na 1000kč / měsíc.

Pokud tedy nemáte vyloženě hluboko do kapsy a těch pár stovek co měsíčně utratíte za nějaké nesmysli (nové tričko, jeden vstup do kina, jedna návštěva restaurace), tak neváhejte a Dobrého Anděla vyzkoušejte. Příspěvku potřebným člověk nikdy nelituje, ani litovat nebude, ale být nerozhodný a nepomoct, když pomoct má možnost, toho už jednou litovat můžete.

1 2

Na screenech můžete vidět přehled dětí a rodin, kterým se můj příspěvek poslal (pomáhám od října 2016) a nalevo poté můžete vidět úryvek poděkování od paní Honlové, jejíž dcera trpí mozkovou obrnou a peníze potřebuje na zdravotnickou obuv a speciální vozíček (který nehradí pojišťovna..)

EDIT: 21.8.2017 jsem se rozhodl pravidelnou měsíční částku co přispívám navýšit na 1000kč/měsíc.

Pokud se Vám článek líbil sdílejte

3 komentářů “Nezištná pomoc druhým (jak na to) – První tip = Dobrý Anděl”

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *