Tuto krátkou a stručnou recenzi bych rád věnoval dvěma čistě praktickým knihám, které jsem v posledních měsících měl možnost dočíst a které mě doslova zahltily kupou konkrétních tipů a „life hacků“.
První jmenovaná kniha (Na volné noze) je od dobře známého matadora celé freelance komunity, Roberta Vlacha, jehož práce si musí každý freelancer nesmírně vážit.
Druhá jmenovaná (Na plné koule) je sepsaná od marketingového guru Pavla Šímy (asi dobře znáte z jeho podcastu Demarketing).
Obě knihy jsou na první pohled velmi rozdílné (celkové provedení, počet stran apod.), ale jejich primární message je velmi podobná = dodat co možná nejvíce praktických tipů, postřehů a vychytávek do podnikání (Na volené noze) + do života jako takového (Na plné koule).
Tyto dva skvosty mohu vřele doporučit a to nejen pro podnikatele, ale všeobecně pro každého, kdo chce žít aktivní a smysluplný život, šetřit svůj čas, cestovat a vyždímat z časového prostoru, který mu byl dán maximum.
Co se mě nejvíce zaujalo z knihy od Roberta Vlacha (Na volené noze):
- Perfektní část o cenotvorbě a zvyšování sazby.
- Budování batny při vyjednávání.
- Mapování a prevence rizik.
- Brand/dobré jméno.
+ závěrečná citace, která každého „volnonožce“ chytne za srdce:
Podnikaní je řešení problému a tím prvním to rozhodne neskonči. Poperte se s ním, jako by to byla zkouška, kterou před vás postavil sám život. Věřím, že vytrváte a nevzdáte se jen tak. Protože v sázce je hodně: Nezávislost. Volnost. Svoboda.
Co se mě nejvíce zaujalo z knihy od Pavla Šímy (Na plné koule):
- Praktikovat „brutální“ outscorsing – delegovat naprosto vše co ušetří náš čas a udělá nám dobře (moje hodinovka > cena pomocné sily -> outsourcovat).
- K bohatství se neprošetříš.
- Batching/sgrupování (perfektní myšlenky a možné zavedení do okamžité praxe).
- Příprava na strýčka příhodu (zálohy, rezerva).
- Není lepší investice než investice do sebe sama (rozvoj, cestování, nejnovější pomůcky k práci) nikdy této investice nelitovat ať stojí co stojí.
- Kdo se chová jako přizdisráč, zůstane u zdi srát do konce života
A na závěr jeden citát od Marcuse Aurelia, který mě v knize hodně zaujal:
I kdybys měl být živ tři tisíce let a třebas i desetkrát tolik, buď přesto pamětliv toho, že nikdo neztrácí jiný život než ten, který právě žije, a že jiný život nežije než právě ten, který ztrácí